Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!

Zespół Szkoły i Przedszkola w Łostówce
Innowacje w szkole i przedszkolu
„Mały mistrz pióra”
Elementy pisma kaligraficznego w edukacji wczesnoszkolnej

Innowacja została opracowana zgodnie z obowiązującą podstawą programową dla I etapu edukacyjnego oraz programem nauczania. Innowacja jest przeznaczona dla uczniów klas I- III a w szczególności pierwszoklasistów.
Głównym założeniem innowacji jest wypracowanie u uczniów młodszych kształtnego, estetycznego sposobu pisania. Ćwiczenia w kształtnym pisaniu przeplatane będą prezentacją przykładów dawnej i współczesnej kaligrafii. Uczniowie zostaną zapoznani z dawnymi sposobami pisania piórem oraz ozdabianiem liter. Ćwiczenia w pisaniu będą poprzedzane zabawami paluszkowymi i ćwiczeniami manualnymi oraz grafomotorycznymi. Uczniowie pracować będą w spokojnej atmosferze przy cichej muzyce relaksacyjnej. W programie zajęć przewidziany został wyjazd na zajęcia kaligrafii w „szkole skryby średniowiecznego”, organizowane podczas corocznego Jarmarku Świętojańskiego w Krakowie. Efektem końcowym dla uczestników zajęć będzie dyplom małego mistrza pióra oraz album ze wszystkimi wykonanymi pracami. Kontakt z dziełami kaligrafii powinien rozbudzić w uczniach potrzebę pięknego, starannego pisania liter i równocześnie wzbudzić zainteresowanie słowem pisanym, inaczej będzie dodatkową motywacją do czytania.

Czas trwania innowacji: 01.09.2014 – 30.06.2015


„BEZPIECZNE PRZEDSZKOLE”


Skoro zdrowe życie i bezpieczeństwo stanowi dla każdego człowieka największą wartość, to dlaczego sami dla siebie stanowimy największe zagrożenie?
Większość wypadków na drogach wynika z nieprzestrzegania przepisów ruchu drogowego i braku przewidywania skutków naszego postępowania. Podobnie jest w przypadku pożarów, które są spowodowane bezmyślnością ludzką. Sami niszczymy własne zdrowie poprzez niewłaściwe nawyki żywieniowe, brak ruchu, siedzenie przed telewizorem lub komputerem, słuchanie głośnej muzyki czy stosowanie różnego typu używek. Czy nie można tego zmienić? Oczywiście, że można, ale należy zacząć już od bardzo małych dzieci, gdyż właściwe nawyki i zachowania należy wdrażać przez cały okres dzieciństwa, aby zaowocowało to w życiu dorosłym.
Program „Bezpieczne Przedszkole” skierowany jest zarówno do dzieci jak i do rodziców, pracowników przedszkola oraz różnych instytucji odpowiedzialnych za nasze bezpieczeństwo.
W każdym przedszkolu bezpieczeństwo dzieci było, jest i będzie najistotniejszą sprawą. Zdrowie, życie i bezpieczeństwo dzieci stanowi wartość o którą troszczą się wspólnie rodzice, nauczyciele a także różnego typu organizacje.
Aby właściwie przygotować dziecko do roli pieszego czy pasażera należy w nim wyzwalać umiejętności współżycia z ludźmi (życzliwość, zrozumienie i poszanowanie potrzeb innych), zdolność kierowania i podporządkowania w zależności od sytuacji, słuchania poleceń, wdrażanie do utrzymania porządku, troszczenie się o słabszych , rozwijanie refleksu oraz koncentracji.
Bardzo ważne jest uwrażliwienie dzieci na niebezpieczeństwo, które może się pojawić w czasie zabawy, na kształtowanie umiejętności przewidywania skutków swoich działań, promowanie pomysłów na bezpieczne spędzanie wolnego czasu, pomoc dzieciom w rozumieniu reguł i norm niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania w kontaktach z innymi ludźmi.
Wiek przedszkolny jest najbardziej właściwy do wyrabiania u dzieci umiejętności i nawyków a osiągnięcie znaczących efektów, kształtowanie właściwych postaw dzieci wobec problemów bezpieczeństwa wymaga działań systematycznych i długofalowych.

Czas trwania innowacji: 03.2015- 06.2017


„Młody Konstruktor”
Konstruowanie i programowanie robotów za pomocą zestawu LEGO Mindstorms NXT

Innowacja została opracowana zgodnie z obowiązującą podstawą programową dla II etapu edukacyjnego oraz programem nauczania. Innowacja jest przeznaczona dla uczniów klas IV – VI. Głównym założeniem innowacji jest zapoznanie uczniów z zagadnieniami dotyczącymi konstruowania i programowania robotów za pomocą zestawów LEGO Mindstorms NXT. W trakcie zajęć uczniowie bawiąc się odkrywają fascynujący świat techniki, mechaniki i robotyki. Zajęcia pozwolą na rozwijanie zdolności analitycznego myślenia oraz zainspirują dzieci do tworzenia własnych, autorskich projektów. Dzięki wykorzystaniu wiedzy z zakresu nauk ścisłych dzieci przestaną postrzegać matematykę, jako abstrakcyjną naukę i zaczną dostrzegać jej praktyczny wymiar. Podczas zajęć dzieci nauczą się jak zaprojektować, zbudować i zaprogramować prawdziwego robota. Podczas zajęć wykorzystywane są zestawy LEGO Mindstorms NXT, które oprócz standardowych elementów (klocki konstrukcyjne, łączniki, osie, koła, silniki, przekładnie, czujniki dotyku i barw) posiadają programowalny sterownik oraz mikrokomputer w formie klocka. Z tych elementów dzieci budują roboty, które następnie samodzielnie programują.

Czas trwania innowacji: 03.2016 – 06.2016
Powrót