Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!

Zespół Szkoły i Przedszkola w Łostówce
Wycieczka na Mogielicę - ozdobienie pomników współtwórców niepodległości barwami narodowymi
11 października klasy VI i VII wybrały się na wycieczkę krajoznawczą na Mogielicę. Mogielica to najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego, 1170 m.n.p.m., określana mianem najładniejszego szczytu tego pasma. Trasa wiodła z Przełęczy Edwarda Rydza-Śmigłego. Wędrówka na szczyt trwała prawie 2 godziny. Tam, śmiałkowie pod eskortą nauczyciela, weszli na drewnianą wieżę widokową. Strudzeni uczestnicy wyprawy chętnie zjedli kiełbaski upieczone na ognisku.
Rok 2018 to również stulecie niepodległości. Przełęcz Rydza-Śmigłego jest miejscem pamięci. 24 listopada 1914 r. doszło w tym rejonie do zwycięskiej potyczki żołnierzy 1. pułku Legionów pod dowództwem mjr. Edwarda Rydza-Śmigłego ze zwiadowczym szwadronem kawalerii rosyjskiej. Na pamiątkę tych wydarzeń postawiono tam w 1938 r. obelisk oraz krzyż. Uczniowie kl. VI i VII, korzystając z okazji, zatrzymali się również na przełęczy, gdzie zapalili biały i czerwony znicz na znak pamięci. Złożyli również wiązankę w barwach narodowych. Przy tej okazji odczytano biografię marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego. W ten sposób wypełnili jedno z zadań wykonywanych w ramach ogólnopolskiego projektu „Szkoła Niepodległej”.
Powrót